Blog > Komentarze do wpisu

Wszystkie ptaki, to wróble *

- Wszystkie ptaki, to wróble. – Powiedział Menel i skinieniem głowy odwrócił mój wzrok w kierunku chmary ptactwa obsiadłej cztery płaskie placki końskiego nawozu, które pozostały na placu przed sklepem po wizycie Rafalika, znajomego chłopa, mającego zwyczaj przyjeżdżać na zakupy wozem konnym i z matką.
Kiedyś czasem przyjeżdżał z bratem, ale ten umarł z przepicia, nim doczekał renty z Krusu. A było blisko.
- Co ty pleciesz? – No, przecież widzę, że tam dziobią sikorki, gapy, sroka i te cztery wielkie, to orły chyba… i jak zgodnie! – Zawołałem prawie z uniesieniem, nie wymieniając nawet procenta ze skrzydlatej czeredy zajętej wydziobywaniem z końskiego łajna smakołyków godnych chyba ptasich podniebień.
- A, tak, nawet mazurek tam jest. – Skrzywił się jakoś ironicznie.
- A który to mazurek? – Zapytałem skonsternowany, bo kiepsko znam się na ptakach, właściwie, wcale się nie znam i nie odróżniam wróbla od niczego.
- O, tamten cwany wróbel, tylko kolorowy. – Odparł i odwrócił się od hałasującej chmary, bo wraz ze malejącą powierzchnią końskich placków, narastał gwar ptasich świergoleń, czyli zaczęły się swary, jak dzieje się zawsze, gdy impreza się kończy, a stół pustoszeje.
Rzeczywiście, cwany wróbel, zasługiwał na taką ocenę Menela, bo zachowywał się tak, jakby zupełnie nie należał do reszty hałastry, pomimo, że nieustannie i niestrudzenie robił to samo, co pozostałe wróble, czyli wyciągał z łajna ptasie kąski, ale udawał przy tym, że wcale mu nie smakują.
Zachowywał się identycznie, zresztą, jak bociano-podobny warzęcha, którego obecność w gronie gównojadów mogła zdziwić ornitologa ze względu na porę roku i miejsce, ale Menel powiedział mi wyjaśniająco, że u wróbli to normalne.
 
Bo wszystkie lecą na plewy.
 
Z wyjątkiem kruków, bo te wolą rozbijać dziobami twarde, włoskie orzechy, co dzisiaj widziałem w moim sadzie, ale nie zdążyłem już opowiedzieć o tym Menelowi, bo poszedł zająć się babcią, która jest chora, więc Menel pierdołami się nie zajmuje.
 
Jak ja, na ten przykład.
 
*) Tytuł zapożyczony stąd
środa, 06 lutego 2013, zabociek
52 1320 1537 0583 2853 3000 0001

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2013/02/09 20:58:54
He, he;)
-
2013/02/09 21:03:32
Dzięki.